زمان ثبت : شنبه 13 مهر 1392 در ساعت 11:27 ~ چاپ مطلب
نویسنده : میلاد منصوری
عنوان :

یک حساب کاربری یک رمز عبور


برچسب‌ها : حساب کاربری، هکرها، امنیت مجازی، سایبری، رمز عبور

یک حساب کاربری یک رمز عبور


این روزها زیاد می شنویم که فلان سایت مشهور مورد نفوذ قرار گرفته و اطلاعات کاربرانش به سرقت رفته است.

سایت های زیادی در اینترنت توسط هکرها مورد حمله قرار میگیرند و همیشه این احتمال وجود دارد که به خاطر نقص امنیتی اطلاعات آنها به دست هکرها بیوفتد.
ممکن است شما در این سایت ها دارای یک حساب اینترنتی باشید. بنابراین حساب کاربری شما شامل نام، ایمیل و… در این سایت ها وجود خواهد داشت و بسته به سایت و اعتمادی که نسبت به آن دارید، ممکن است طیف گسترده تری از اطلاعات تان را در اختیار این سایت ها قرار داده باشید. 


 بخش مهم دیگر «رمز عبور» شما در این سایت ها است. همیشه تاکید کرده ایم که باید رمز عبور متفاوتی برای هر حساب اینترنتی انتخاب کنید. اما همچنان کاربران زیادی وجود دارند که از یک رمز مشترک برای عضویت در همه جا استفاده می کنند.
شما یک رمز مشترک برای عضویت در یک فروشگاه اینترنتی انتخاب می کنید و این همان رمز ایمیل شما و چند سایت دیگر هم هست. حالا فروشگاه اینترنتی مورد نفوذ قرار گرفته و اطلاعات حساب کاربرانش به سرقت می رود. در عین حال فروشگاه در مورد مشکل امنیتی اش هم خبری هم به کاربرانش نمی دهد یا گاهی اوقات خود وب سایت هرگز متوجه نمی شود که اطلاعاتش به سرقت رفته است.حاصل این موضوع می تواند هک شدن ایمیل و دیگر حساب های اینترنتی شما باشد و بدتر اینکه شما فکر می کنید کامپیوتر شخصی تان مورد نفوذ قرار گرفته است. اما داستان در واقع هک شدن فروشگاه اینترنتی بوده که در آن حساب باز کرده بودید.

با این مثال به خوبی متوجه می شوید که انتخاب رمزهای عبور متفاوت برای هر سایت اینترنتی چقدر اهمیت دارد. می دانیم که قادر به حفظ کردن رمزهای عبور بسیار متنوع برای سایت های مختلف نیستیم. اما برای حل این مشکل می توانید از نرم افزارهای مدیریت رمز عبور استفاده کنید.البته می دانیم اکثر سایت ها رمز عبور کاربرانشان را به صورت رمز نگاری شده (با الگوریتم هایی ماند MD5 و Salt) نگهداری می کنند اما موضوع اینجا است که شما نمی توانید اطمینان داشته باشید که فروشگاه اینترنتی مورد علاقه شما از این الگوریتم ها استفاده می کند. ضمن اینکه در موارد مختلفی امکان بازیابی رمز عبور شما حتی در صورت استفاده از این الگورتیم ها، وجود دارد.


منبع:گردآوری

 

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.

Powered by WebGozar