نکاتی طلایی برای یک زندگی سایبری اَمن تر


گذران زندگی در فضای مجازی از جهات زیادی شبیه به زندگی در جامعه های انسانی است یعنی همانطور که بشر برای رسیدن به نقطه مطلوب در زندگی سعی می کند تا حد امکان خود را از گزند و آسیب های جسمی، مصون نگه دارد بایستی این هوشیاری و آگاهی و تلاش را در فضاهای مجازی و سایبری هم بکار گیرد اما بواسطه اینکه عمده حملات و تهدیدات رایانه ای، نامحسوس و غیرقابل لمس هستند بنابراین حسگرهای کاربران آنچنان در مورد امنیت سایبری خودشان حساس نیست و تهدیدات اطراف خود را بخوبی ردیابی و شناسایی نمی کنند. این تهدیدات شامل ویروس های جدید و یا انواع هک و نفوذ در سیستم های رایانه ای است. یک کاربر برای در امان ماندن از این حملات می تواند اقدامات اولیه و اساسی زیر را به پیشنهاد "سایبربان" مراعات کند تا اینکه در حدود زیادی از حفظ امنیت سیستم رایانه ای خود، مطمئن باشد.


:: بهره گیری از نرم افزارهای محافظتی و بروزآوری پیوسته آنها

همواره یک ضد ویروس (AntiVirus) معتبر و مطمئن بر روی دستگاه خود داشته باشید. این نرم افزارها برای محافظت از رایانه در برابر ویروس های شناخته شده به کار می روند و در صورت استفاده از آنها کاربر نیاز به نگرانی در مورد ویروس ها نخواهد داشت. در شرایطی که روزانه ویروس های جدید تولید شده و توزیع می شوند، نرم افزارهای ضد ویروس برای تشخیص و از بین بردن آنها باید به صورت منظم بروز (Update) شوند. برای این کار می توان به وب سایت شرکت تولید کننده ضد ویروس مراجعه کرد و اطلاعات لازم در مورد نحوه به روز رسانی و نیز فایل های جدید را دریافت نمود تا برنامه ضد ویروس قادر به مواجهه با ویروس های مخرب تازه تولید شده را داشته باشد.


:: باز نکردن نامه های دریافتی از منابع ناشناس

در پاک کردن ایمیل های مشکوک، به خود تردید راه ندهید. این قانون ساده را پیروی کنید، «اگر فرستنده نامه را نمی شناسید، نسبت به نامه و پیوست های آن بسیار با دقت عمل نمایید». هرگاه یک ایمیل مشکوک دریافت کردید بهترین عمل، حذف کل ایمیل به همراه پیوست های آن می باشد. برای امنیت بیشتر حتی اگر فرستنده نامه، آشنا باشد هم باید با احتیاط عمل کرد. ممکن است دوست شما به صورت تصادفی ویروسی را برای شما فرستاده باشد. ویروس I Love You دقیقا به همین صورت میلیون ها رایانه را در سراسر دنیا آلوده نمود.

 هرکسی که از رایانه استفاده می‌کند باید اطلاعات کافی در مورد امنیت داشته‌باشد. چگونگی استفاده از ضدویروس‌ها و بروز رسانی آنها، روش دریافت وصله‌های امنیتی و نصب آنها و چگونگی انتخاب کلمه عبور مناسب، از جمله موارد ساده اما ضروری می‌باشد.:: استفاده از رمز مناسب برای حساب های کاربری

کلمه عبور تنها در صورتی، دسترسی غریبه ها به منابع موجود را محدود می کند که حدس زدن آن به سادگی امکان پذیر نباشد. کلمات عبور خود را در اختیار دیگران قرار ندهید و از بکار بردن یک کلمه عبور در جاهای مختلف بپرهیزید در غیر این صورت اگر یکی از کلمات عبور شما لو برود همه منابع و سایر حساب های کاربری تان نیز در معرض خظر قرار خواهند گرفت. کلمه عبور حداقل باید شامل 8 حرف بوده، حتی الامکان کلمه ای بی معنی باشد. در انتخاب این کلمه اگر از حروف کوچک و بزرگ و اعداد استفاده شود در اینصورت ضریب امنیت، بالاتر خواهد رفت . به صورت منظم کلمات عبور قبلی را عوض نمایید و اینکه کلمه عبور خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.


:: استفاده از دیواره آتشین برای محافظت از رایانه در برابر نفوذ

دیواره آتش (Firewall)، جداکننده و مانعی مجازی بین سیستم رایانه ای و دنیای بیرون ایجاد می نماید. این محصول به دو صورت نرم افزاری و سخت افزاری تولید می شود و برای حفاظت رایانه های شخصی و نیز شبکه ها به کار می رود. دیواره آتش، داده های غیر مجاز و یا داده هایی که به صورت بالقوه خطرناک می باشند را فیلتر کرده و سایر اطلاعات را عبور می دهد. علاوه بر این در شرایطی که رایانه به اینترنت وصل است، مانع دسترسی افراد غیر مجاز به رایانه می شود.


:: به اشتراک نگذاشتن محتوای رایانه با کاربران بیگانه

سیستم های عامل این امکان را برای کاربران خود فراهم می آورند که با هدف اشتراک گذاری فایل، دسترسی دیگران را از طریق شبکه و یا اینترنت به دیسک سخت محلی، فراهم آورند. این قابلیت امکان انتقال ویروس از طریق شبکه را فراهم می آورد. از سوی دیگر در صورتی که کاربر دقت کافی را در به اشتراگ گذاشتن فایل ها به عمل نیاورد، امکان مشاهده فایل های خود را به دیگرانی که مجاز نیستند فراهم می کند. بنابراین در صورتی که نیاز واقعی به این قابلیت ندارید به اشتراک گذاری فایل را متوقف نمایید.


:: قطع اتصال به اینترنت در مواقع عدم نیاز

به خاطر داشته باشید که بزرگراه دیجیتال، یک مسیر دوطرفه است و اطلاعات، ارسال و دریافت می شوند. قطع اتصال رایانه به اینترنت در شرایطی که نیازی به آن نیست احتمال اینکه کسی به دستگاه شما دسترسی داشته باشد را از بین می برد.


:: تهیه نسخه پشتیبان از داده ها

همواره برای از بین رفتن اطلاعات ذخیره شده بر روی حافظه دستگاه خود، آمادگی داشته باشید. امروزه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری متنوعی برای تهیه نسخه های پشتیبان، توسعه یافته اند که با توجه به نوع داده و اهمیت آن می توان از آنها بهره گرفت. بسته به اهمیت داده باید سیاستگذاری لازم انجام شود. در این فرایند، تجهیزات مورد نیاز و زمان های مناسب برای تهیه پشتیبان، مشخص می شوند.


:: دریافت منظم وصله های امنیتی

بیشتر شرکت های تولید کننده نرم افزار، چندوقت یکبار نرم افزارهای بروز رسان و وصله های امنیتی جدیدی را برای محصولات خود ارائه می نمایند. با گذر زمان، اشکالات جدید در نرم افزارهای مختلف شناسایی می شوند که امکان سوء استفاده را برای هکرها به وجود می آورند. پس از شناسایی هر اشکالی، شرکت تولید کننده محصول، اقدام به نوشتن وصله های مناسب برای افزایش امنیت و از بین بردن راه های نفوذ به سیستم می کنند. این وصله ها بر روی وب سایت های شرکت ها عرضه می شوند و کاربران باید برای تامین امنیت سیستم خود همواره آخرین نسخه های وصله ها را گرفته و بر روی سیستم خود نصب کنند. برای راحتی کاربران ابزارهایی توسعه داده شده اند که به صورت اتوماتیک به سایت های شرکت تولید کننده محصولات وصل شده و لیست آخرین وصله ها را دریافت می کنند. سپس با بررسی سیستم موجود، نقاط ضعف آن را شناسایی و به کاربر اعلام می شود تا با بروز رسانی نرم افزارهای سیستم خود، آن را در بالاترین سطح امنیتی حفظ نماید.:: بررسی پیکربندی امنیتی نرم افزارهای مختلف

در بازه های زمانی مشخص، وضعیت امنیتی سیستم رایانه ای خود را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهید. انجام این کار در هرسال، حداقل دوبار توصیه می شود. بررسی پیکر بندی امنیتی نرم افزارهای مختلف شامل مرورگرها و حصول اطمینان از مناسب بودن تنظیمات سطوح امنیتی، در این فرآیند انجام می شود.


:: آگاهی از چگونگی برخورد و مواجهه با رایانه های آلوده

هرکسی که از رایانه استفاده می کند باید اطلاعات کافی در مورد امنیت داشته باشد. چگونگی استفاده از ضد ویروس ها و بروز رسانی آنها، روش گرفتن وصله های امنیتی و نصب آنها و چگونگی انتخاب کلمه عبور مناسب از جمله موارد ضروری می باشد.


منبع: برداشتی آزاد از چند مقاله در حوزه امنیت در کاربرد

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.

Powered by WebGozar